Zapewne wielu moim czytelnikom zdarzyło się dokonać na odległość zakupu towaru, który to albo nie spełniał naszych oczekiwań, tudzież był po prostu nieprzemyślanym zakupem. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta mamy 14 dniowy termin do odstąpienia od umowy w wypadku zawarcia umowy na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Zazwyczaj będą to przypadki zakupów dokonanych poprzez internet, choć nie tylko. Ważne jest to, że uprawnienie to nie przysługuje nam po tradycyjnych zakupach w sklepie, czy też zawarciu umowy w salonie firmowym.

Termin do odstąpienia od umowy liczymy od momentu dostarczenia nam rzeczy, a jeśli umowa nie dotyczy wydania rzeczy to od momentu jej zawarcia. Co ważne nie musimy podawać dlaczego odstępujemy od umowy.
Odstępując od umowy uważa się, że umowę za niezawartą. Wobec czego musimy przekazać z powrotem rzecz sprzedawcy (chyba, że zobowiązał się odebrać ją samemu) a sprzedawca zwrócić nam uiszczoną cenę. Czynności te powinny być wykonane w terminie 14 dni od złożenia przez konsumenta oświadczenia o odstąpieniu od umowy, jednakże przedsiębiorca może wstrzymać się ze zwrotem środków do momentu otrzymania rzeczy z powrotem lub otrzymania dowodu wysłania rzeczy przez klienta.

Musimy jednak pamiętać, że ustawa przewiduje katalog umów od których – nawet w wypadku zawarcia ich na odległość- nie możemy odstąpić. Jako najważniejsze i najpopularniejsze przykłady należy tutaj wskazać umowy:
– w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;
– w której przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia;
– w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.

Czy mieliście Państwo kiedyś nieprzyjemności podczas realizacji zakupów przez internet? W sprawie tej i innych zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej, pod numerem telefonu lub osobiście: darmowe porady prawne w każdy wtorek od 16:30-18:00 po uprzednim umówieniu się na konkretną godzinę przez fb lub pod numerem telefonu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s