Fałszowanie liczników wskazujących przebieg samochodów jest wręcz plagą na rynku wtórnym pojazdów. Dlatego też chcąc walczyć z tym zjawiskiem Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt zmian ustawy Kodeks Karny. W myśl projektowanych zmian za samo sfałszowanie licznika, cofnięcia licznika, bądź wymiany licznika na inny będzie grozić odpowiedzialność karna od trzech miesięcy do lat pięciu pozbawienia wolności.

Zgodnie z treścią art. 286.
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Wobec powyższego już dziś zachowanie polegające na cofaniu licznika może stanowić przestępstwo. Pomimo tego projektowane zmiany należy określić jako zasadne.
Zgodnie bowiem z treścią projektu wystarczające będzie udowodnienie faktu cofnięcia licznika, podczas, gdy dziś poza tym faktem trzeba: cel osiągnięcia korzyści majątkowej w takim działaniu oraz doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, co w praktyce może być trudne. Poza tym tworząc nowy typ przestępstwa prawodawca jest w stanie określić adekwatną reakcję prawno-karna za taki czyn (od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, podczas, gdy w obecnym stanie prawnym odwołując się do art. 286 § 1 k.k. za taki czyn grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności).

Projektowane zmiany powinny więc realnie usprawnić postępowanie w stosunku do osób dopuszczających się tego typu przestępstw, co w konsekwencji może doprowadzić do zmniejszenia się liczby tego typu przestępstw, czyli spełnienia celu projektowanych zmian.

A Państwa zdaniem czy projektowane zmiany są słuszne i osiągną zakładane cele?

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu,
adw. Maciej Cerajewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s