Zakorkowane ulice, problem ze znalezieniem miejsca parkingowego w centrum miasta, czy też chęć prowadzenia zdrowego trybu życia powodują, że coraz częściej jako środek komunikacji wybieramy rower. Jak więc zgodnie z przepisami poruszać się jednośladem i jaki błędy najczęściej popełniamy? O tym będzie dzisiejszy wpis. Zapraszam do lektury.
Przede wszystkim kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Problem pojawia się, gdy nie ma ścieżki rowerowej. Wielu rowerzystów w takiej sytuacji korzysta z chodnika. Niestety takie zachowanie jest zazwyczaj niezgodne z przepisami i może zakończyć się mandatem karnym.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: 1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Poza – dość specyficznymi sytuacjami opisanymi w pkt 1 i 3 – zgodne z prawem korzystanie przez rowerzystę z chodnika należy więc do wyjątków. Rowerzysta zobowiązany jest więc co do zasady korzystać z jezdni w miejscach gdzie nie ma ścieżek rowerowych.
Kolejnym częstym błędem jest przejeżdżanie przez pasy dla pieszych. Zachowanie takie również jest niezgodne z przepisami. Rowerzysta powinien w takich sytuacjach przeprowadzić rower przez „pasy”.
Ostatnim z częstych „grzechów” rowerzystów jest jazda obok siebie (równolegle). Prowadzenie rowerów w takim układzie jest dopuszczalne jedynie wyjątkowo jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, co jest prawie niemożliwe w realiach ruchu miejskiego.
Jeśli już popełnimy jakieś wykroczenie podczas jazdy rowerem musimy liczyć się z możliwością otrzymania mandatu karnego. Jego wysokość wynosi 50 zł poza dwoma wyjątkami. A mianowicie za naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów możemy otrzymać mandat w kwocie 100 zł, a za utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru mandat w wysokości 200 zł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s